сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Паника од можно ширење на детска парализа во Грција

Здраствените власти предупредуваат дека зголемениот број бегалци од Сирија, претставува опасност за ширење на вирусни и заразни болести, меѓу кои и детската парализа, имајќи предвид дека здравствениот систем во оваа земја.

det

Последни вести

Грчите здравствени власти се во состојба на зголемена будност поради стравувањето дека е можно ширење на болеста детска парализа од страна на сириските бегалци згрижени во Грција.

Тие предупредуваат дека зголемениот број бегалци од Сирија, претставува опасност за ширење на вирусни и заразни болести, меѓу кои и детската парализа, имајќи предвид дека здравствениот систем во оваа земја, која веќе три години е зафатена од граѓанска војна, целосно колабира, па не се спроведуваат предвидените програми за имунизации.

Детската парализа или полиомиелитисот (полиото) е акутно инфективно заболување што го предизвикува полио вирусот. Болеста е заразна и се пренесува по орално-фекален пат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести