петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Панраџиева-Змејкова доби благодарница од „Хемолог“

maja-zmejkova

Последни вести

Достапност на потребните лекови, отворена врата на институцијата но и слух за проблемите кои резултираат со подбра здравствена грижа за лицата со хемофилија е сонот од пред 20 години кој денеска е реалност. Ова на денешната средба со директорот на ФЗОМ, Маја Парнаџиева-Змејкова, го истакна Драги Лаушевиќ,престседателот на Управниот одбор на Здружението „Хемолог“.

За посветеноста во подобрување на квалитетот на здравствените услуги за лицата со хемофилија, претставниците на Хемолог и врачија благодарница на диркеторката на ФЗОМ, м-р Маја Парнарџиeва-Змeјкова нагласувајќи дека создала атмосфера на доверба, почит и искена желба да се решат проблемите и да се одговори на потребите на лицата со хемофилија.

Парнарџиева-Змејкова им се заблагодари на претставниците на здружението за искажаната доверба и истакна дека правата на осигурениците се приоритет во агендата на Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Фондот и натаму ќе продолжи со практиката да остварува редовни директни средби со здруженијата на граѓани бидејќи цени дека тоа е вистинскиот пат да се изнајдат најдобрите начини за унапредување на квалитетот на здравствени услуги согласно современите медицински трендови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести