среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Папандреу ќе формира нова политичка партија

papandreu

Последни вести

Поранешниот премиер на Грција, Јоргос Папандреу ќе основа нова политичка партија и со тоа ќе ги раскине сите врски со некогаш моќното Панхеленско социјалистичко движење ПАСОК, основано од страна на н еговиот татко, пишува српски Блиц, пренесува Нетпрес.

Папндреу (62) на својот веб сајт објави дека има план да формира нова партија, пред предвремените општи избори, закажани за 25-ти јануари. Во соопштението се додава дека повеќе детали ќе бидат објавени утре, откако сите документи ќе бидат предадени во Врховниот суд.

Папандреу беше премиер на Грција во периодот од 2009 до 2011 година, во периодот кога Грција беше зафатена од тешка економска криза, што доведе до пад на поддршката на ПАСОК.

Парламентот во Грција се распушти на 31 ви јануари, откако не успеа да избере претседател на државата. На предлог на сегашниот премиер Антонис Самарас, изботрите се закажани за 25-ти јануари, а идните пратеници ќе ја преземат функцијата на 5-ти февруари.

фото: abc.es

Најчитани вести