петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Папата Бенедикт негира дека бил принуден да даде оставка

Бенедикт на 28 февруари минатата година се повлече од должноста папа.

papabenedikt

Поврзани вести

Пензионираниот папа Бенедикт XVI ги негираше шпекулациите дека врз него е извршен притисок да поднесе оставка, потенцирајќи дека одлуката за абдицирање да донел сам и слободно.

Бенедикт му пишал на истакнатиот италијански весник „Штампа“ поради новите шпекулации околу причините за неговото заминување од врвот на Римокатоличката црква.

Бенедикт на 28 февруари минатата година се повлече од должноста папа. Тој е првиот папа кој по 600 години абдицираше.

Откако го нападнаа дека носи бела мантија, тој само рече дека немам друга облека.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести