петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Папата до елитата во Давос: Целото богатство искористете го за доброто на човештвото

Тој нагласи дека е потребно да се донесат одлуки, механизми и процеси за што подобра дистрибуција на богатството, создавање на нови работни места и поголема вклученост на сиромашните.

papa francisko

Поврзани вести

Во пораката која што ја упатил до учесниците на Светскиот економски форум во Давос, папата Франциско побара од индустријалците и банкарите да промовираат просперитет, но ги предупредил да бидат повнимателни поради економската криза.

Папата, кој што се поистоветува со сиромашните, постојано упатува критики за капитализмот, нагласувајќи дека бизнисот извлекува големи суми од сиромашните луѓе, па дури предизвикува социјална исклученост.

„Иако подразбира и економски раст, за зголемување на еднаквоста потребно е многу повеќе“, рекол папата во својата порака.

Неднаквоста почна да се шири во 80-тите години, а вниманието го привлекла од почетокот на финансиската криза која започна во 2008-ма година. Се’ почестиот јаз меѓу богатите и сиромашните и социјалните немири се означени како најголемата светска закана се најголемите закани на Светскиот економски форум.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести