четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Папата: Европа е уморна, треба да си се врати на корените

„Пружањето гостопримство и запознавање на имигранти е нешто што не подмладува,“ изјави папата.

ppa

Поврзани вести

Поглаварот на Римокатоличката црква оцени дека Европа е „уморна“ и дека и треба помош да се врати на своите корени.

„Европа е уморна. Ги изгуби своите корени и треба да и се помогне да им се врати на нив,“ изјави папата кој во неделата го посети седиштето на редот Св. Еџидио во Рим каде се сместени сирмашни, имигранти, бездомници и хендикепирани.

Тој тоа го изјави, бидејќи слушна за судбината на Ромите, бегалците од Авганистан, една 90-годишна жена и невработен човек.

„Пружањето гостопримство и запознавање на имигранти е нешто што не подмладува,“ изјави папата.

Откако во март минатата година беше избран за папата, новиот поглавар на Римокатоличката црква за разлика од претходникот Бенедикт 16 не зборуваше многу за Европа и нејзините католички корени, потстетува агенцијата Франс прес.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести