вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Папата Франциско ја отслужи првата божикна миса

papa

Поврзани вести

Папата Францис ја отслужи првата божикна миса. Во своето обраќање Светиот отец најголемо внимание посвети на децата, сиромашните и други ранливи групи во општеството.

„Во историјата на светот има светли и темни моменти. Ако нашите срца се затворени и во нив доминира гордоста и измамата, темнината паѓа не само внатре во нас, но и во нашето опкружување“, изјави Папата.

Тој го искористил моментот уште еднаш да предупреди за зголемувањето на насилството врз христијаните во некои точки на светот како Сирија и Судан.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести