сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Папата Франциско наполни 77 години

g_papaF1

Поврзани вести

Папата Франциско наполни 77 години, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Честитки до поглаварот на Римокатоличката црква ќе пристигнат во Ватикан од целиот свет. Светски лидери и обични верници ќе му посакаат на Папата уште многу долг живот и здравје.

Хорхе Марио Бергољо се раѓа на 17 декември 1936 година во семејството на италијански имигранти во Буенос Аирес. На 13 март 2013 година по откажување од престолот на папата Бенедикт XVI кардинал Берголљо е избран за Папа и го избира името Франциско.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести