петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Папата Франциско основаше одделение за надзор на финансиите на Светата столица

Скандалите околу наводната корупција и нанесоа штета на ватиканската бирократија последните неколку години, пред Франциско да биде избран во март минатата година.

kardinal

Поврзани вести

Папата Франциско нареди основање на одделение за надзор на економските и административните работи на Светата столица и на чело на новата контролна институција го постави кардиналот Џорџ Пела, соопштија од Ватикан.

На чело на новото одделение, основано во „жижата“ на скандалот околу Ватиканската банка, ќе биде задолжен за подготвување на годишниот буџет на Светата столиоца, како и за изработка на финансиски план и подобрување на внатрешната контрола.

Скандалите околу наводната корупција и нанесоа штета на ватиканската бирократија последните неколку години, пред Франциско да биде избран во март минатата година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести