понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Папата Франциско „продава“ повеќе влезници од рок ѕвездите

Pope Francis waves to crowds as he arrives to his inauguration mass on 19 March 2013.

Поврзани вести

Од март до денеска за општите аудиенции на папата Франциско во Ватикан се издадени неверојатни еден милиони 548 илјади и 500 влезници, додека во текот на целата 2012-та година за Бенедикт 16-ти се издадени само 447 илјади.

Откако на 13-ти март застана на чело на Католичката црква, повеќе од два милиони лица дошле на општите аудиенции на папата Франциско на Плоштадот Свети Петар.

Првиот неевропски папа привлекол четири пати повеќе луѓе од својот претходник Бенедикт 16-ти во текот на целата 2012-та година.

Ватикан објави дека се издадени неверојатни 1.545.500 влезници за 30 аудиенции.

Но, се смета дека вистинскиот број е многу поголем бидејќи за задниот дел од плоштадот и околните улици не се потребни влезници, а таму може да се соберат околу 20.000 лица.

На почетокот на година, Ватикан објави дека за 43 општи аудиенции за папата Бенедикт се издадени 447.000 влезници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести