петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Папата Франциско ги нарече нападите дел од Трета светска војна

papa francisko

Поврзани вести

Папата Франциско терористичките напади во Париз ги нарече „дел од трета светска војна“ и ова не е првпат тој да користи вакви формулации, пренесува МИА.

Папата објасни дека ова не е војна на која сме навикнале, каде има јасно поделени учесници во борбата – држава против држава.

 Ова е дел од трета светска војна. Ова нема никакво верско и човечко оправдување, порача поглаварот на Римокатоличката црква, изразувајќи го своето лично мислење.

Тој истакна дека е многу тажен и не го разбира ваквиот „нечовечки чин“.

Папата Франциско нагласи дека се моли за жртвите, нивните семејства и целиот француски народ.

Најчитани вести