недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Папата Франциско во посета на Турција

papa-francisco

Поврзани вести

Папата Франциско ќе престојува во посета на Турција од 28 до 30 ноември, соопшти Ватикан.

На 28 ноември папата Франциско ќе се сретне во Анкара со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и со премиерот Ахмет Давутоглу. Се планира папата да го посети музејот на основачот на современата турска репубкика Мустафа Кемал Ататурк.

На 29 ноември папата ќе замине во посета на Истанбул, каде се очекува да го посети храмот Света Софија и Сината џамија и да се сретне со Вселенскиот патријарх Вартоломеј Први.

На 30 ноември папата ќе се присоедини кон чествување на празникот на свети Андреј на покана на Вартоломеј Први.

Посетата на Турција на папата Франциско ќе биде шесто по ред патување во странство по неговиот избор за папа во март 2013. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести