петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Папата Фрањо повика на солидарност и тимска работа за време на Мундијалот

Папата, кој е од аргентинско потекло, испрати видео порака која ќе биде емитувана на бразилската државна телевизија за време на првиот натпревар во Сао Паоло.

620_400_1363243230papa_franjo_smijeh

Последни вести

Папата Фрањо по повод почетокот на Светското фудбалско првенство во Бразил, рече дека натпреварите треба да бидат пример за тимска работа и солидарност, а не егзибиционизам, расизам и алчност.

Папата, кој е од аргентинско потекло, испрати видео порака која ќе биде емитувана на бразилската државна телевизија за време на првиот натпревар во Сао Паоло.

Поглаварот на католичката црква рече дека фудбалот носи три лекции кои промовираат мир и солидарност, потреба за тренирање и макотрпна работа за да се остварат целите, значењето на чесни игри и тимска работа, како и потребата да се почитува противникот и да му се покаже чест, пренесува АП.

„За да се дојде до победа, мора да се премине преку индивидуализам, себичност, сите облици на расизам, нетолеранција и манипулација со луѓето“, вели папата.

Тој додаде дека алчноста во фудбалот е иста препрека како во животот.

„Никој нека не му врти грб на општеството и нека не се чувствува како да е исклучен од него. Не за сегрегазацијата, не за расизмот“, порача папата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести