петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Папата Франциско во младоста работел како исфрлувач во ноќен клуб

Католичкиот лидер, скромниот папа раскажа дека во младоста работел различни професии, од чистач на подови до исфрлувач во ноќен клуб.

g_papaF1

Поврзани вести

Папата Франциско при посета на црката „Свети Кирил Александриски“ во едно предградие на Рим потсети што се’ тој работел кога бил млад.

Тој кажа  бил и исфрлувач во еден ноќен клуб во Буенос Аирес.

Исто така, скромниот папа во младоста  чистел подови и работел во хемиска лабораторија.

Папата поминал четири часа во работничкиот кварт во Рим, се сретнал со неколку свештеници и работници пред и по мисата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести