понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ФОТО: Папата се сретна со Кастро

Папата се сретна со Кастро. Папата Франциско во рамки на вчерашната посета на Куба, по масовната миса, се сретна и со поранешниот лидер Фидел Кастро.

ФОТО: Папата се сретна со Кастро

Папата се сретна со Кастро

Поврзани вести

Папата се сретна со Кастро. Папата Франциско во рамки на вчерашната посета на Куба, по масовната миса, се сретна и со поранешниот лидер Фидел Кастро.

ФОТО: Папата се сретна со Кастро

Папата се сретна со Кастро

Поглаварот на римо-католичката црква го посети Кастро во неговиот дом, а нивниот разговор траел половина час, изјави портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди.

ФОТО: Папата се сретна со Кастро

Папата се сретна со Кастро

Според неговата изјава, станувало збор за неформален разговор во присуство на децата и внуците на Кастро.

 

Инаку, во јули годинава Папата ја посети и Боливија, каде од претседателот Ево Моралес доби комунистичко распетие. Претставниците на Ватикан и светската јавност беа збунети од ваквиот подарок. Повеќе за ова на следниот линк.

Најчитани вести