петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Папата ќе ја посети Албанија

Од Ватикан потсетуваат дека папата Јован Павле Втори ја посети Албанија во април, 1992 година.

Pope Francis waves to crowds as he arrives to his inauguration mass on 19 March 2013.

Поврзани вести

Папата Франциско, по редовната неделна пладневна молитва на плоштадот Свети Петар во Рим, најави дека на 21-ви септември ќе отпатува во еднодневна посета на Тирана на повик на бискупот на Албанија, пренесува Макфакс.

Тој рекол дека со задоволство го прифаќа повикот „затоа што сака да ја зајакне и охрабри црквата која во изминатиот период морала да страда како последица на некои претходни идеологии”, пренесува Ватиканската информативна агенција.

Од Ватикан потсетуваат дека папата Јован Павле Втори ја посети Албанија во април, 1992 година.

Од три милиони жители на Албанија, муслиманите го сочинуваат мнозинството, додека од 475,629 христијани вкупно 280,921 се католици.

Верските заедници не ги признаваат резултатите од последниот попис на населението во 2013 година во врска со прашањето за верската припадност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести