петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Папата одби да го прими Расел Кроу

papa rasel krou

Поврзани вести

Холивудскиот актер Расел Кроу во изминатите денови се обидел да го убеди римокатоличкиот поглавар да се сретнат за да му го претстави својот нов филм „Ное“, но папата останал глув на неговата молба.

Кроу аудиенцијата ја побарал преку „Твитер“, порачувајќи му на папата дека остварувањето на Дарен Аронофски за библиската поплава е „фасцинантно“.

Окружувањето на папата, сепак, не сметало дека треба да одговори на барањето на актерот, стравувајќи дека неговото доаѓање во Ватикан ќе се претвори во медиумски спектакл.

Тоа е лоша вест за продуцентите на кои една таква средба ќе им оди во прилог, посебно бидејќи американското христијанско лоби води кампања против филмот, сметајќи дека пророкот е прикажан како премногу „мрачен“.

Останува нејасно дали папата Франциско го гледал или ќе го види филмот пред 28-ми март, кога ќе почне да се прикажува во кината низ Италија.

Филмот, кој е претставен не како адаптација на библиската приказна, туку како „слободна интерпретација“ е забранет во неколку исламски земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести