петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Папата одржа средба со млади девојки кои имаат намера да склучат брак

papa francisko

Последни вести

Папата Франциско на 14 февруари одржа средба на плоштадот Свети Петар со млади девојки кои имаат намера да склучат брак, објавија „ИТАР-ТАСС“.

Средбата е одржана под мотото „Секогаш радосно ’Да’“.

Во својот говор папата Франциско ги благослови младите луѓе и ги повика на трпение и благоразположеност во семејниот живот. Тој ја истакна потребата да се простува и да се прават отстапки .

„Не постојат идеални мажи и жени, а уште помалку свекрви“, се пошегувал папата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести