петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Папата порача црквата да не падне во „духовен Алцхајмер“

papa_francisco-610x400

Поврзани вести

Папата Франциско на вчерашната средба со свештениците и бискупите на Еквадор, прва земја на неговата јужноамериканска турнеја, истакна дека Црквата не треба да падне во „духовен Алцхајмер“ така што ќе ги заборави своите скромни почетоци.

Папата, пред илјадници верници и црквени претставници собрани во светилиштето на староседелците, Девица од Елкуничеа, 30 километри од Кито, побара црквата да излезе од сопствената удобност и „да се осмели да тргне кон периферијата“.

– Немојте да се заразите со духовен Алцхајмер, немојте да го загубите сеќавањето… Свештеникот напредувајќи во кариерата почнува да го губи памтењето и се чувствува важен, заборавајќи дека должност му е да им служи на сиромашните, посочи папата Франциско.

Папата вчера попладне замина од Еквадор и ја продолжи турнејата во Боливија.

Најчитани вести