четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Папата се моли за Украина

papa

Поврзани вести

Папата Франциско се помоли за прекин на насилството во Киев, повикувајќи на дијалог меѓу Владата на Украина и опозицијата, поради стравувањата дека протестите можат да се претворат во граѓански конфликт, пренесува „Франс прес“.

„Се надевам на конструктивен дијалог меѓу институциите и граѓанското општество и без прибегнување кон насилство, духот на мирот и побарувачката на општото добро да може да биде задоволено во срцата на сите“, рекол Папата пред насобраната толпа на плоштадот „Свети Петар“ за време на неделната молитва.

„Јас сум со Украина во моите молитви, особено со оние кои ги загубија своите животи и нивните семејства“, додал тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести