среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Папата во посета на Сараево во јуни

Папата во посета на БиХ во јуни

papa francisko avtomobil

Поврзани вести

Папата Франциско во официјална посета на Босна и Херцеговина ќе биде на 21-ви јуни оваа година, јавува босанската Федерална телевизија.

Претседателството на Босна и Херцеговина упатило официјален повик до папата, а доаѓањето на поглаварот на Римокатоличката црква е планирано за 21-ви јуни оваа година.

Папата, според Федералната телевизија, ќе биде во еднодневна посета на Сараево, по повод 100-годишнината од почетокот на Првата светска војна, со цел да испрати порака за мир.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести