четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Папуљас и Бан Ки Мун разговарале за проблемот со името

karlos papuljas

Поврзани вести

Грчките власи не пропуштаат можност да зборуваат за своите ставови во врска со името на Македонија, па така ова прашање било на дневен ред и за време на отворањето на Олимписките игри во Сочи, јави МИА.

Имено, на маргините на отворањето, грчкиот претседател Каролос Папуљас се сретнал со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун со кого разговарал за кипарското прашање и проблемот што Грција го има со нашето уставно име.

Според грчката државна новинска агенција, Папуљас ја истакнал потребата од успешен исход од последната рунда преговори за да се најде суштинско решение за проблемот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести