четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Папуљас: Треба да ја надминеме кризата и да ја натераме Тројката да си оди

karlos papuljas

Поврзани вести

Грчкиот претседател Каролос Папуљас изрази надеж дека во следните месеци во земјата нема да има политички немири што би можеле да ги забават напорите за излез од кризата, пишува весникот „Катимерини“.

„Треба да ја надминеме кризата и конечно да ја натераме Тројката,Европска комисија, Европска централна банка и ММФ, да си оди“, рекол шефот на државата.

„Се надевам дека ќе нема немири, бидејќи сакаме мир, за да се финализираат напорите за надминување на кризата“, додал Папуљас пред новинарите.

На прашањето дали се можни предвремени избори, 84-годишниот претседател рекол дека ќе биде таму и догодина, за да ја предаде претседателската функција на својот наследник.

Претставниците на Тројката меѓународни кредитори се очекува да пристигнат во Атина по седницата на Еврогрупата на 27 јануари.

Весникот „Етнос“ наведува дека Тројката доаѓа за нов круг консултации со Владата по финансиската состојба на Грција. Оценката на доверителите е неопходна за исплата на следната транша од заемите за земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести