среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Парада на гордоста денеска во Белград

Хеликоптери кружат над центарот на градот, кој утринава беше отцепен поради движењето, часови пред планираниот почеток на манифестацијата.

gej-parada-prajd-20161029-670x446-copy-620x350

Последни вести

Илјадници српски полицајци денеска се распоредени околу главниот плоштад во на Белград, каде се одржува геј парада – Парадата на гордоста, поради опасност од напад на екстремисти.

Парадата оваа година се одржува под мотото: Љубовта го менува светот.

Хеликоптери кружат над центарот на градот, кој утринава беше отцепен поради движењето, часови пред планираниот почеток на манифестацијата.

Српските власти откажаа неколку геј паради во Белград поради масовните судири со екстремисти во 2010 година кога над 100 полицајци и екстремисти беа ранети.

Најчитани вести