Балкан

„Парада на гордоста“ на улиците во Белград (ФОТО)

„Парада на гордоста“ на улиците во Белград  (ФОТО)
„Парада на гордоста“ на улиците во Белград

Во Белград денеска се одржува „Парада на гордоста 2015″ и „Гордост на трансексуалците” а српското Министерство за внатрешни работи апелираше граѓаните да се воздржат од било какви закани или насилство, пренесува хрватскиот весник „Јутарни”.

Организаторите на манифестацијата вчеравечер соопштија дека добиле одобрување собирите да се одржат додека српското МНР соопшти дека е негова должност да го зачува јавниот ред и мир и да не дозволи нарушување на сигурноста на граѓаните на Србија.

Фото: Блиц/ П.Марковиќ
Фото: Блиц/ П.Марковиќ
Фото: Блиц/ П.Марковиќ
Фото: Блиц/ П.Марковиќ

Почетокот на собирот „Транс парада” започна во 11 часот додека собирот „Парада на гордоста” започна во 12 часот.

Претставникот на Организацискиот одбор Горан Милетиќ изјавил дека атмосферата пред одржувањето на Парадата на гордоста била подобра и по опуштена од претходните години