недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Параден концерт на Градскиот дувачки оркестар

duvacki-orkestar

Последни вести

Градскиот дувачки оркестар денеска во 11 часот ќе одржи параден концерт со „чекорници“, движејќи се во централното градско подрачје, односно од Музејот на Град Скопје до паркот Жена борец.

Членовите на оркестарот ќе ги изведат Патриотската чекорница, Вашингтон пост марш, Трета македонска бригада, Младинска чекорница, Вардаре македонски, Огномет на слободата, Во спомен на Ваташа, За сите деца, Дикси парада и Работнички, информира прес-службата на Град Скопје.

Градскиот дувачки оркестар, кој работи под покровителство на Град Скопје, е составен од членови главно професионални музичари и од студенти на Факултетот за музичка уметност во Скопје, а нивните досегашни настапи им даваа свечена нота на речиси сите државни празници и значајни манифестации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести