среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Параден концерт на Градскиот дувачки оркестар

duvachkiii

Последни вести

Градскиот дувачки оркестар ќе одржи параден концерт  со  „чекорници“, движејќи се во централното градско подрачје, односно од Музеј на град Скопје до паркот Жена Борец .

Настанот ќе се одржи во недела со почеток од 11 часот, а се планира членовите на оркестарот да ги изведат делата: Патриотска чекорница,Вашингтон пост марш, 3.Македонска бригада, Младинска чекорница, Вардаре македонски, Огномет на слободата,Во спомен на Ваташа, За сите деца, Дикси парада,Работнички.

Градскиот дувачки оркестар, кој работи под покровителство на Град Скопје,  составен е од членови главно професионални музичари и од студенти на Факултетот за музичка уметност во Скопје, а нивните досегашни настапи им даваа свечена нота на речиси сите државни празници и значајни манифестации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести