понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Парична казна од 150.000 евра за „Гугл“ во Франција

google.

Поврзани вести

Парична казна од 150.000 евра заработи „Гугл“ во Франција, пренесе „АФП“. Како причина се наведува тоа што корисниците не биле известени, дека нивните лични податоци се собираат и обработуваат од страна на компанијата во последните две години.

Во последните неколку години „Гугл“ имаше судски спор со и француски издавачи поради иницијативата за дигитализација на книги.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести