вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Парична казна за пцовка во Русија!

rekordni-pet-crveni-kartoni-za-pcuenje-71999

Поврзани вести

Во вторникот руската Дума го усвои предлог законот со кој се предвидува парична казна за оној кој ќе употреби пцовка.

Казната ќе изнесува од 56 до 70 долари, за официјални лица од 112 до 140 долари, а за правни лица од 1.120 до 1.400 долари.

Нацрт законот предвидува парични казни за користење непристојни зборови во книжевните и уметничките дела.

Исто така, со него се забранува и употреба на „пресилен“ јазик во филмовите во кината, театарските претстави и другите јавни манифестации во кои може да се користи само книжевниот руски јазик.

Законот ги опфаќа и печатените и електронските медиуми, кои не смеат да употребуваат „одредени фрази поврзани со машките и женските гениталии“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести