сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Париз: На „Денот на бесот“ 150 уапсени и 19 повредени полицајци

Илјадници Французи против нивниот претседател Оланд

oland protest

Поврзани вести

Протестот на илјадници Французи против претседателот Франсоа Оланд заврши со судир меѓу полицијата и демонстрантите, по што се уапсени 150 лица, а се повредени 19 полицајци.

Силите за безбедност употребиле солзавец за да ги растераат младитедемонстранти кои фрлале со шишиња, петарди, шипки и канти кон полицајците.

Според полициски извори, можно е еден полицаец да е потешко повреден.

Министерот за внатрешни работи, Мануел Валс, ги осудил насилствата на „поединцитe од различните групи на  екстремисти и ултрадесничари, чија цел била да предизвикаат немири“.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести