среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Парламентарни избори во Либија на 25 јуни

Државната изборна комисија во Либија објави дека на 25 јуни ќе се одржат парламентарните избори за нов состав на Националниот конгрес, соопштува АП.

U113P5029T2D450455F26DT20120320145632

Поврзани вести

Државната изборна комисија во Либија објави дека на 25 јуни ќе се одржат парламентарните избори за нов состав на Националниот конгрес, соопштува АП.

Објавата за распишаните парламентарни избори следела по одржаниот состанок на локација која се сметала за тајна, а подоцна била погодена од ракета, но за среќа никој од присутните не е повреден.

Либискиот генерал, Халиф Хифтер, започна со вооружена кампања чија цел е воспоставување на стабилност по три години, откако е убиен Моамер Гадафи во 2011 година.

Хифтер кампањата ја започнал со цел да воспостави мир во државата, а потоа и се изјасни дека ќе се кандидира за претседател.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести