понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Парламентарни избори во Северна Кореја

kim-jong un

Поврзани вести

Во Северна Кореја денеска се одржуваат парламентарни избори на кои во секоја изборна единица постои само по еден кандидат. Парламентот на оваа земја заседава до двапати годишно за да се изгласа буџетот и потврди одлука на Работничката партија.

Првпат од доаѓањеот на власт на Ким Јонг Ун во Северна Кореја се одржуваат парламентарни избори. Во секоја од 687 изборни единици има само еден кандидат така што севернокорејските гласачи на ливчињата треба да заокружат само „да“ или „не“.

Се очекува излезноста да биде голема, а причина за тоа е фактот дека на изборите во 2009 година излегле 99,98 отсто од гласачите. Кандидатите тогаш добиле 100 отсто поддршка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести