четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Парламентарни избори во Шветска

Според анкетите, САП може да се надева на нешто над 29 отсто од гласовите, што иако би и донело убедлива победа, би било еден од најслабите резултати на партијата која доминира на шведската политичка сцена по Втората светска војна.

izboriiii-500

Последни вести

Парламентарни избори денес се одржуваат во Шведска, на кои според анкетите најголема шанса за победа има опозициската Социјалдемократска работничка партија (САП), чиј лидер Стефан Лоефвен е најсериозен кандидат за нов шведски премиер.

Според анкетите, САП може да се надева на нешто над 29 отсто од гласовите, што иако би и донело убедлива победа, би било еден од најслабите резултати на партијата која доминира на шведската политичка сцена по Втората светска војна.

На второто место, според анкетите, ќе се пласира конзервативната Умерена коалициска партија (МСП) на актуелниот шведски премиер Фредрик Рајнфелт, која може да се надева на околу 20 проценти од гласовите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести