недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Парламентарното собрание на НАТО ја прекинува соработката со Русија

Поради припојувањето на Крим кон Русија, ПС на НАТО ја прекина соработката со руската Дума

nato

Поврзани вести

Парламентарното собрание на НАТО на вчерашното заседание во Рига донесе одлука да ја прекине соработката со парламентот на Русија, соопштил денеска претседателот на Парламентарното собрание, Хју Бејли.

Одлуката за прекин на дијалогот со рускиот парламент е донесена поради случувањата во Украина и позицијата на Државната дума по тоа прашање, пренесува „Гласот на Русија“.

„Учество на претставници на Русија на работата на Парламентарното собрани на НАТО е забрането се’ додека не се промени ситуациајта во Украина. Целокупната формална соработка се прекинува“, изјавил шефот на летонската делегација во Парламентарното собрание, Ојарс Калнинс.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести