понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Парламентот изгласа смена на Јанукович, Тимошенко на слобода

Поранешната премиерка Јулија Тимошенко соопшти дека ќе се кандидира за претседател на претстојните избори.

timosenko

Поврзани вести

Виктор Јанукович го напушти Киев, претседателската палата е потполно празна. Парламентот изгласа негова смена, и нови претседателски избори се закажани за на 25 мај.Пред тоа е изгласан закон со кој Јулија Тимошенко е слободна и се враќа уставот од 2004 година.Неофицијалните информации говорат дека Владата најавува повлекување. Јанукович вели дека нема намера да се повлече.

Тој се обидел со авион да отпатува во Рисја, но граничната полиција го спречила во таа намера.

Поранешната премиерка Јулија Тимошенко соопшти дека ќе се кандидира за претседател на претстојните избори.

Таа беше денеска ослободена и изведена беше од болницата во која се лекуваше под стража во градот Харков на североистокот на земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести