сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Парламентот на Италија изгласа доверба на Владата

italijanski-parlament

Поврзани вести

Италијанскиот Сенат гласаше задоверба на Владата на Енрико Лета со 173 гласа „за“ и 127 гласа „против“, откако малку претходно премиерот ја доби довербата и од Домот на пратениците.

Лета вети дека ќе ја спаси земјата, осудувајќи го антиевропскиот популизам. Пред пратениците, тој изјавил дека нема да дозволи Италија повторно да потоне.

Лета бил советуван да побара парламентарната процедура од претседателот Џорџо Наполитано, откако конзервативците на Силвио Берлускони ја напуштија владејачката коалиција. Тој ја презеде функцијата во април, но неговиот кабинет не успеа да постигне многу, главно поради внатрешните несогласувања.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести