петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Партијата на Тачи победи на парламентарните избори во Косово

Одзивот бил околу 43 проценти, што се толкува како мала излезност, за земја во која гласачите се исфрустрирани од раширената корупција, сиромаштијата и невработеноста со стапка од 35 насто.

taci

Поврзани вести

Владејачката Демократска партија на Косово објави победа на парламентарните избори кои беа одржани вчера. Заменик-лидерот на партијата Кадри Весели на синоќешната прес конференција во Приштина изјави дека неговата партија е најголемиот победник на изборите.

Оваа објава уследи откако првичните официјални резултати покажаа дека партијата на премиерот Хашим Тачи има тесно водство над опозициската Демократска лига на Косово.

Одзивот бил околу 43 проценти, што се толкува како мала излезност, за земја во која гласачите се исфрустрирани од раширената корупција, сиромаштијата и невработеноста со стапка од 35 насто.

Политичките аналитичари сметаат дека и ако конечните резултати ја потврдат победата на партијата на Тачи, тој ќе треба да формира коалициска влада со помали партии и со етничките Срби за да го обезбеди третиот мандат како премиер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести