четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Партизан казнет од УЕФА поради расизам

part1-630x289

Последни вести

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) денеска му изрече парична казна на Партизан во висина од 40 илјади евра и затворање на еден дел од Јужна трибина за следниот дуел на домашен терен.

Белградскиот клуб е казнет поради расистички испад на неговите навивачи на средбата со Тотенхем. Тогаш на трибината со „Гробари“ беше истакната парола со антисемитизам алудирајќи на сопствениците на лондонскиот клуб кои се Евреи.

За следниот натпревар во Лига Европа со Бешикташ, Партизан нема да смее да го отвори секторот К на трибината на која се сместуваат неговите најфренетични навивачи.

Од раководството на Партизан ги предупредија своите навивачи дека сличен инцидент би можело да значи следна санкција за Партизан од три натпревари домаќин надвор од Белград.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести