вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Паско Кузман не е меѓу обвинетите во „Фаланга 2“

Кривичниот суд соопшти дека седум лица се обвинети за голема кражба на 166 артефакти во Музејот на Македонија во случајот „Фаланга 2“. Меѓу обвинетите е и директорот на музејот, но не и поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман.

0171A1D58A2D9141BE749B6F14C780C5

Поврзани вести

Кривичниот суд соопшти дека седум лица се обвинети за голема кражба на 166 артефакти во Музејот на Македонија во случајот „Фаланга 2“. Меѓу обвинетите е и директорот на музејот, но не и поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман.

Кривичниот суд соопшти дека бил поднесен обвинителен акт против З.В.,С.К.С., Ј.С.,Ч.К., Ј.К., Д.К. и А.Е.. За кражбата во музејот осомничени се службени лица од оваа установа и тоа програмски директор, ракувач на депото, виш кустос, поранешен и актуелен директор на музеите од од Скопје и од Охрид, како и еден златар.

Обвинителството осомничените ги гони за повеќе кривични дела – несовесно работење во службата како и злоупотреба на службената положба и овластување, отуѓување на културно наследство од особено значење во државна сопственост.

Предлогот на Јавното обвинителство Скопје за продолжување на мерката притвор е прифатена и притворот се продолжува за 30 дена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести