недела, 26 март 2017  |  Вести денес: 11

Паста со пилешко и павлака

pasta

Последни вести

Предлог за вашиот денешен ручек – вкусна паста подготвен со пилешко месо и павлака, а за десерт подгответе слатко и чоколадно задоволство.

Потребно:

500г тестенини

300г пилешки гради

200г кисела павлака

300г шампињон

100г кашкавал

150г фета сирење

сол

оригано

Подготовка:

Пилешкото се сецка на коцки и се зачинува со сол и оригано и се пржи додека не зацрвени. Потоа се додаваат печурките и се пржи додека не испари водата. На крај се додава павлака.  Тестенините се варат по упатство, се цедат и кога ќе се сервираат се додава приготвениот сос, фета сирењето и ренданиот кашкавал.

Најчитани вести