петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Пат низ Европа за 12 македонски студенти

Конкурсот за пријавување на студенти е отворен до 1 јули, а патувањето ќе започне на 29 јули.

Prijavi-se500

Поврзани вести

Преку проектот „Патуваме во Европа“  12 студенти од Македонија ова лето ќе добијат можност да ја истражуваат Европа и да ја промовираат својата земја.

Сите студенти во завршна година од студирање или апсолвенти, со просечна оценка во текот на студирањето поголема од 8 имаат можност ова лето да влезат во ЕУ.

Од реализаторот на проектот, Граѓанската асоцијација МОСТ, со помош на донаторите и спонзорите, обезбедени се Интер Раил карта за неограничено патување со воз, ИСИЦ картичка, патничко осигурување и дел од средствата кои ќе им бидат потребни, на платежна картичка.

Конкурсот за пријавување на студенти е отворен до 1 јули, а патувањето ќе започне на 29 јули. Аплицирањето е електронски, а формуларите и сите информации за проектот се достапни на интернет страната на проектот www.patvoevropa.org.mk.

Целта на овој проект е 12 студенти од Македонија, преку патување и посети, директно да се запознаат со демократските вредности, навики и култури во другите земји, и да ги промовираат и доближат тие вредности во Македонија. Во исто време студентите ќе ја промовираат и Македонија.

„Патуваме во Европа” e регионален проект што се реализира во последните седум години во Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Косово

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести