вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Патничка во инвалидска количка се обидела да прошверцува 36.000 франци во градникот и и чантата

Патничка во инвалидска количка, вчера околу 17 часот, се обидела во својот градник и чантата да сокрие 36.000 швајцарски франци, на аеродромот Александар Велики, соопштуваат од Царинската управа.

svajcarski-franci-zapleneti

Поврзани вести

При влез во земјава, вчера на скопскиот аеродром се пријавила патничка во инвалидска количка, со иницијали С.И., придружувана од нејзиниот сопруг, двајцата македонски државјани, кои пристигнале со лет од Цирих.

И покрај тоа што се определиле за зелен канал, каде поминуваат патници кои немаат ништо за пријавување, царинските службеници ги селектирале за детален преглед. При прегледот, во рачната чанта на патничката и во нејзиниот градник, пронајдени се 36 илјади швајцарски франци, за што не поседувала никакви документи како доказ за потекло.

Согласно законот за девизи, на патничката и се вратени 12 илјади франци (противвредност на 10 илјади евра), износ што резидент може слободно да го внесе во државата, додека 24 илјади франци привремено се задржани.

Против нејзе, Царинската управа поднесе прекршочна пријава за утврдување на нејзината одоговорност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести