четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Патнички авион за секунда избегнал судир со руски воен ловец

avion

Поврзани вести

Патнички авион на скандинавската компанија САС во последна секунда избегнал судир со руски воен ловец.

Леталата се разминале на само 90 метри оддаделеченост едно од друго, што е помалку од третина од општо прифатената минимална граница.

Инцидентот се случил над меѓународните води на 50 километри југоисточно од Малме.

Рускиот воен ловец од типот „Иљушин-20М“ не бил забележан ниту од предупредувачкиот систем на патничкиот авион на САС, ниту пак од командните пунктови на скандинавските воздухополвни навигатори, туку бил откриен од страна на една радрска станица која ги информирала пилотите на САС.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести