вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Патриот Матоши е уште еден Албанец кој загина за „калифат“

AlbanacSirija

Поврзани вести

Уште еден Албанец од Косово, загина борејќи се во редовите на радикалните исламисти во Сирија. Приштинските медиуми наведуваат дека Матоши пред да замине во Сирија, бил ученик односно миленик на локалниот имам Зекрија Ќазиј.

Исто така наведуваат дека „касапот“ Лавридим Муџахери кој постана познат по тоа што на интернеt објави фотографија од егзекуција на момче во Сирија, сменет е од местото командант на албанските борци.

На негово место поставен е Ридван Хакифи.

Во редовите на радикалните исламисти во Ирак и Сирија се борат неколку стотина доброволци од Балканот, вклучувајќи и околу 150 Албанци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести