петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Павел Шатев: Груевски повторно би бил избран за премиер

Никола Груевски би го избрале за иден премиер 47,2 отсто од испитаниците, 18,3 отсто би гласале за Зоран Заев.

pavelsatev

Поврзани вести

На прашањето за која партија ќе го дадете вашиот глас на предвремените парламентарни избори закажани за 27 април,27,9 отсто одговориле за ВМР0-ДПМНЕ, 14,9 отсто за СДСМ, ниту една 23,5 отсто.Во кој полтичар вашата доверба е најголема 28,7 отсто одговориле за Никола Груевски, а за ниту еден одговориле 25,7 отсто.

На прашањето која партија би победила на следните парламентарни избори, 40,9 отсто одговориле за ВМРО-ДПМНЕ, 31,3 отсто одговориле со не знам, 13,8 отсто за СДСМ.

Никола Груевски би го избрале за иден премиер 47,2 отсто од испитаниците, 18,3 отсто би гласале за Зоран Заев.

Во вториот круг на претседателските избори за Ѓорге Иванов би гласале 32,6 отсто, за Стево Пендаровски 15, 2 отсто, нема да гласам одговориле 24,4 отсто и не знам 27,8 отсто.

Телефонската анкета на 1450 испитанци беше спроведена во периодот помеѓу 15 и 17 април 2014 година од страна на Институтот „Павел Шатев“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести