вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Пелегрини: Ланпард ќе игра кога јас ќе одлучам

tan2013-2-1921441417610

Последни вести

Менаџерот на Манчестер Сити, Мануел Пелегрини за англиските медиуми изјави дека постои можност Френк Лампард да не го игра натпреварот против неговиот поранешен клуб Челзи.

„Френк е фудбалер на Манчестер Сити и ќе игра на секој натпревар кога ќе сметам дека е потребно да е во составот. За шпекулациите дека тој нема да биде на теренот кога ќе играме со Челзи, само ќе кажам дека се уште ништо не е одлучено. За таквата можност ќе разговарам со Лампард“, истакна чилеанскиот стратег.

Пелегрини додаде дека Лампард е многу важен играч за Манчестер Сити и очекува со неговото доаѓање да има опција плус за многуте натпревари во новата сезона.

„Лампард знае дека доаѓа во квалитетен тим и дека на неговата позиција имаме доста играчи. Тој ќе треба да се избори за место во тимот. Верувам дека ќе го направи тоа. За нас е многу важно што е во тимот, бидејќи ќе играме голем број натпревари“, рече менаџерот на „граѓаните“.

Искусниот Лампард во преодниот рок потпиша за Њујорк Сити, но американската фудбалска МЛС лига почнува во март, а до тогаш екс фудбалерот на Челзи како позајмен играч ќе настапува за Манчестер Сити.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести