Спорт

Пелегрини: Сити не се задоволува со една титула

Пелегрини: Сити не се задоволува со една титула

Менаџерот на новиот шампион на Англија, тимот на Манчестер Сити, Мануел Пелегрини, ги предупреди своите фудбалери дека во новата клупска сезона, очекувањата се многу поголеми и дека не смеат да се задоволат со освојување на само еден пехар.

„Мене многу ми е важно што имам амбициозен став, што имам амбициозен мозок, што размислувам многу амбициозно. Многу е важно да освоиш некоја титула во натпреварувачката сезона. Манчестер Сити ја освои шампионската титула во домашниот шампионат, но сега е време за една детална анализа, да видиме што е добро, а што е лошо. Да видиме каде има место за напредок. Не очекува напорна работа во следниот период, но очекувањата се многу поголеми кога е во прашање новата клупска сезона. Фудбалерите знаат дека овој клуб не се задоволува со само една освоена титула”, изјави искусниот чилеански стручњак.