понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Пенезиќ и Лазовиќ и официјално станаа “црвено – црни”

penezic_i_lazovic-dogovori

Поврзани вести

Македонскиот шампион Вардар СЦБТ за наредната сезона ангажираше две нови ракометарки кои оваа сезона настапуваа во словенечкиот првак Крим Меркатор. Станува збор за хрватската репрезентативка Андреа Пенезиќ (28) и репрезентативката на Словенија Барбара Лазовиќ Варлец (26).

Според договорот, Андреа Пенезиќ (лев бек) ќе биде дел од екипата на Вардар СЦБТ сезоната 2014/2015, додека Барбара Лазовиќ (десен бек) потпиша договор на две сезони, и “црвено-црниот”дрес ќе го носи до крајот на сезоната 2015/2016.

Андреа Пенезиќ шест години по ред, од 2008 до 2013 година е прогласувана за најдобра ракометарка во Хрватска. Првак на Хрватска е со екипите на Локомотива Загреб и Подравка, а шампионската титула ја има освојувано и во Словенија, со тимот на Крим Меркатор.Како дел од екипите на Локомотива Загреб, Подравка и Крим Меркатор тринаесет години бележи настапи во европските купови. Најголемиот нејзин успех во Лигата на шампионите е полуфиналето со Крим Мерактор во сезоната 2012/2013, а сезнотата претходно, 2011/2012 е нејзината најефикасна во елитното натпреварување, кога има постигнато 78 погодоци.

Барбара Лазовиќ Варлец е освојувач на шампионската титула на Словенија со екипата на Крим Меркатор, како и титулата во шампионатот на Србија со екипата на Зајечар. Осум сезони едноподруго бележи настапи во европските купови, од кои седумпати во Лигата на шампионите со екипата на Крим Меркатор и една сезона во Челенџ купот со тимот на Зајечар. Најголем успех во Европа е пласманот во полуфиналето од Лигата на шампионите во сезоната 2012/2013, со екипата на Крим Меркатор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести