понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пентагон: Американци се борат на страната на ИСИС

Според наши проценки околу 100 американски граѓани моментално учествуваат во борбите во Сирија. Не знаеме точно кон кои групи, но околу десетина Американци се дел од ИД, изјавил портпаролот на Пенгатон полковник Стив Ворен.

isis

Последни вести

Пентагон објави дека десетина Американци се борат на страната на џихадистите на „Исламска држава“.

– Според наши проценки околу 100 американски граѓани моментално учествуваат во борбите во Сирија. Не знаеме точно кон кои групи, но околу десетина Американци се дел од ИД, изјавил портпаролот на Пенгатон полковник Стив Ворен.

ИСИС ги контролира регионите во Сирија и Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести