петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Пентагон го отфрли предлогот на Русија за заеднички воздушни напади во Сирија

САД го отфрли предлогот на Русија за изведување заеднички воздушни напади во Сирија, јави БТА.

л

Последни вести

Портпаролот на Пентагон Џеф Дејвис истакна, дека Вашингтон и Москва не сакаат да соработуваат во воениот план за Сирија.

– Ние не соработуваме и не сакаме да ги координираме заедно со Русите воените операции во Сирија, нагласи Дејвис.

Претходно денеска, Русија упати предлог до коалицијата предводена од САД, заедно, со руските сили на 25 мај да започнат воздушни напади во Сирија кои би ги имале за цел Нусра фронтот и други бунтовници кои не го почитуваат прекинот на огнот на таа земја.

Оваа изјава ја даде денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу кој го изнесе предлогот на Москва со овие напади да бидат опфатени конвои на оружје, вклучувајќи ги и они кои стигнуваат во Сирија од Турција.

Шојгу наведе дека предлогот е направен во координација со сириската влада и дека за него, во јорданскиот главен град Аман, е разговарано со американските воени експерти.

Најчитани вести